Jak podzielić majątek małżonków w przypadku rozwodu?

Rozwód niesie za sobą konieczność podziału wspólnie zgromadzonego majątku. Niekiedy małżonkowie samodzielnie porozumiewają się, co do przypadającej stronom części majątku. Częściej dochodzi jednak do sytuacji, gdy to sąd rozstrzygać musi w tej kwestii. W jaki sposób podzielić można wspólny majątek małżonków w przypadku rozwodu?

Jak podzielić wspólny majątek?

Małżonkowie, którzy zdecydowali się na rozwód w Katowicach albo w innym mieście Polski mają kilka dróg do podziału wspólnego majątku. Pierwsza w nich rozstrzygana jest już w wyroku rozwodowym, wówczas to sąd decyduje o rozdzieleniu majątku. Druga następuje w momencie, gdy małżonkowie podpisali wspólne porozumienie. Zgromadzone w ten sposób mienie, czy gotówka rozdysponowana jest na podstawie zawartej między małżonkami umowy. Majątek podzielić można także na drodze odrębnego postępowania, zakładanego już po orzeczeniu rozwodu.

Ustawowa wspólność majątkowa

W momencie zawarcia małżeństwa powstaje tak zwana wspólność majątkowa. Jeśli partnerzy nie zawarli wcześniej innej umowy regulującej podział majątku, w dochodzeniu do porozumienia podczas rozpadu małżeństwa przyda się adwokat. Rozwód w Katowicach może obejmować bowiem nie tylko orzeczenie o ustaniu ustawowego związku między partnerami, ale także podział wspólnego majątku. O to zawnioskować musi jednak adwokat. W rzeczywistości rzadko dochodzi do rozstrzygnięcia podziału majątku już w czasie rozprawy rozwodowej. Zwykle konieczne jest wszczęcie odrębnego postępowania.

Czy intercyza ułatwia podział majątku?

W Polskim systemie prawnym istnieje także umowa majątkowa małżeńska, popularnie nazywana intercyzą. Można ją podpisać zarówno przed, jak i w trakcie trwania związku regulując w ten sposób inny, niż ustawowy ustrój majątkowy. Konstrukcję intercyzy warto konsultować z adwokatem. Małżonkowie mogą skorzystać bowiem z kilku różnych jej typów, które determinować będą ewentualny podział majątku w przypadku rozwodu. Nie ma wątpliwości, że ten swoisty kontrakt zawarty między małżonkami ułatwia rozdzielenie wspólnego majątku. Nie zawsze jednak rozprawa przebiega całkowicie bezproblemowo.

Rodzaje intercyzy zawartej między małżonkami

Małżonkowie mogą podzielić swój majątek na bazie intercyzy. Może mieć ona kilka rodzajów, w tym:

  • kontrakt ustalający rozdzielność majątkową, który w razie rozwodu pomaga podzielić majątek na części ułamkowe, opisane w intercyzie,
  • kontrakt ustalający rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków, na mocy którego małżonek o mniejszym dorobku może żądać od drugiej ze stron jego wyrównania,
  • kontrakt rozszerzający lub ograniczający ustawową wspólność majątkową, wymagający interwencji sądu w zakresie podziału majątku.

Oczywiście nie w każdym przypadku to pisemna umowa regulować musi podział wspólnego majątku. Niekiedy małżonkowie podchodzą do tej kwestii zdroworozsądkowo, dochodząc do porozumienia. W przypadku rozwodów kończących się podziałem majątku warto skorzystać z pomocy adwokata. Pomoże on w ustaleniu możliwości sprawiedliwego podziału majątku oraz w dochodzeniu swoich praw przed sądem.

Więcej na https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/adwokat-katowice/

Leave a comment

Your email address will not be published.


*