Wykroczenie, występek, a zbrodnia. Podstawowe informacje

Zbrodnia, a występek oprócz nazwy, różnią się wieloma innymi elementami. Obok nich swoje miejsce posiada również wykroczenie, równie często spotykane i coraz częściej wymierzane w polskich sądach. Choć większość zapewne nie ma problemu z odróżnieniem tych stopni przestępstw, jednak warto znać konkretnie te różnice. W końcu nieznajomość prawa szkodzi. Więcej informacji na ten temat otrzymasz, czytając ten właśnie artykuł. Zapraszamy do lektury.

Zbrodnia porównana z występkiem?

Zbrodnia nawet na pierwszy rzut oka brzmi poważniej i takie wywołuje skojarzenia. Nic bardziej mylnego, bo to określenie odnosi się do czynów na tyle poważnych i wbrew prawu, że kara z nie może wynieść minimalnie 3 lata bezwzględnego pozbawienia wolności. Jeszcze surowsze kary rzadko są wymierzanie, bo nawet samo państwo polskie niewiele występków penalizuje w tak poważny sposób. Zazwyczaj odnoszą się one do zabójstwa, choć kilka działań przeciw państwu, np. wyjątkowo poważnie zaburzające jego działanie (fałszowanie pieniędzy) może skończyć się wieloletnim więzieniem i oficjalnym popełnieniem zbrodni. W przypadku takiej sytuacji, warto skorzystać z usług cenionego prawnika. Kancelaria Adwokacka Krzysztof Śpiewak – Trzcianka pomoże w każdej sprawie, nawet względem spraw połączonych z popełnieniem zbrodni.

Występek to zdecydowanie mniejsze przewinienie, które w przeciwieństwie do zbrodni, można dokonać nieumyślnie lub umyślnie. Pierwsza z kategorii odnosi się do czynów, których dany człowiek nie chciał zrobić, ale mógł przewidzieć konsekwencje swoich działań. W przypadku umyślnego popełnienia tego typu przestępstwa, jego autor bez wątpliwości zamierzał dokonać danego czynu, przez co zazwyczaj oceniany jest surowiej. Występek posiada również specjalną odmianę, która odnosi się do przewinień na tle chuligańskim. Są one uznawane jako zawsze umyślne i posiada inny poziom przewidzianych grzywien. Osoba wskazana jako sprawca występku chuligańskiego musi zapłacić grzywnę nie mniejszą niż minimalna, przewidziana ustawowo, ale jest ona zawsze zwiększona o połowę. Wszystko zależy od ustaleń sędziego i sytuacji, jakiej dotyczy sprawa. Taka osoba może zostać również wskazana do wpłacenia pieniędzy na cel odnowy zdewastowanego miejsca lub innych instytucji np. charytatywnych.

Najłagodniejsze wykroczenie

Wykroczenie to najmniejszy i najłagodniejszy wymiar kary. Odnosi się do czynów, dla których przewidziana jest jedynie kara aresztu (od 5 do 30 dni), ograniczenie wolności na 1 miesiąc, grzywny do 5000 zł i nagany. Zazwyczaj, jeśli dochodzi do sądowego zajmowania się wykroczeniami, kończy się na ustnej naganie. Jeśli sytuacja ewidentnie się powtórzy, sąd może zadecydować o poważniejszych reperkusjach względem osoby, która dopuściła się danego wykroczenie po raz kolejny. Do wykroczeń zazwyczaj należą mandaty drogowe, za picie w miejscu publicznym i inne równie mało szkodliwe, w porównaniu do innych możliwości złamania prawa, sytuacji. W tym przypadku również można popełnić daną rzecz umyślnie, bądź nie i to również ma wpływ na ostateczny wyrok.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*