Jazda po alkoholu – konsekwencje prawne wykroczenia lub przestępstwa w roku 2019

Jazda pod wypływem

Konsekwencje prawne prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu 

W roku 2019 kary za jazdę pod wpływem alkoholu będą nie mniej surowe niż wcześniej. Kierowca zatrzymany w stanie wskazującym na spożycie traktowany będzie w kategoriach prawnych osoby popełniającej wykroczenie lub przestępstwo. Wachlarz kar jest w tym przypadku dotkliwy, od grzywny aż do tymczasowego aresztowania lub wyroku skazującego na więzienie. W zasadzie każde zatrzymanie kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwości wiąże się również z zakazem prowadzenia, zatem konsekwencje jazdy po alkoholu w Polsce są naprawdę poważne. 

Jazda po spożyciu i w stanie nietrzeźwości – kwalifikacje prawne czynu 

W świetle polskiego prawa prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu może mieć dwie kwalifikacje prawne, określane jako stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości. Jazda po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem, zaś w stanie nietrzeźwości już przestępstwem. Rozróżnienie to jest podstawą zróżnicowania kary, której podlega zatrzymany kierowca. Warto wiedzieć, że stan po użyciu alkoholu stwierdza się, kiedy zawartość alkoholu we krwi badanego waha się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi lub gdy w 1 decymetrze sześciennym wydychanego powietrza znajduje się od 0,1 do 0,25 miligrama alkoholu. O stanie nietrzeźwości mówimy natomiast, kiedy obecność alkoholu we krwi przekroczy 0,5 promila alkoholu i odpowiednio 0,25 miligrama w 1 decymetrze sześciennym wydychanego powietrza. 

Kary za jazdę po użyciu alkoholu 

W myśl art. 87 Kodeksu Wykroczeń kierujący pojazdem (zarówno w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym) pod wpływem alkoholu, ale także każdego innego środka psychoaktywnego, może się spodziewać orzeczenia kary aresztu (do 30 dni) lub naliczenia grzywny w wysokości od 50 do 5000 złotych. Sąd orzeka również wówczas bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów, w tym tego, który sprawca prowadził podczas popełnienia wykroczenia. Regulacje te dotyczą nie tylko pojazdów mechanicznych, ale także rowerów poruszających się po drogach publicznych w strefach zamieszkania lub ruchu. Warto także wiedzieć, że także prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny w tych strefach grozi karą aresztu do 14 dni i grzywną do 5000 złotych. 

Kary za jazdę w stanie nietrzeźwości

Jeszcze poważniejsze konsekwencje grożą kierującemu pojazdem za jazdę w stanie nietrzeźwości. Jest to przestępstwo scharakteryzowane w art. 178 a §1  Kodeksu Karnego. Osoba, która dopuszcza się prowadzenia pojazdu mechanicznego (w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym) w stanie nietrzeźwości (a także pod wpływem innych środków psychoaktywnych niż alkohol) musi liczyć się z grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności do dwu lat. Grzywnę nalicza się w tak zwanych stawkach dziennych, a jej przelicznik to nie mniej niż 10 złotych i nie więcej niż 2000 złotych, przy czym sąd bierze pod uwagę sytuację zatrudnienia i stan majątku skazanego. Kara ograniczenia wolności to maksymalnie dwa lata i zalicza się w jej poczet również prace społeczne lub potrącanie określonych kwot z wynagrodzenia. 

Więcej przeczytasz na stronie https://adwokat24h.pl/

Kara za recydywę 

Najbardziej surowy wymiar kary dotyczy kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości, którym uprzednio odebrano już prawo jazdy. Osoba prowadząca pojazd w stanie nietrzeźwości w okresie nałożonego na nią zakazu kierowania pojazdem (ze skazaniem za to właśnie przestępstwo) liczyć się musi z wyrokiem skazującym w postaci kary pozbawienia wolności od 3 miesięcy aż do nawet 5 lat. 

Leave a comment

Your email address will not be published.


*