Dokumenty, których budowę warto znać

Polskie prawo to skomplikowana struktura przepisów, którą w pełni znają jedynie nieliczni. Sprawne przemieszczanie się pośród poszczególnych paragrafów i zapisów może przyprawiać o zawrót głowy, tym bardziej, że konsekwencje niewłaściwego używania przepisów mogą okazać się druzgoczące. Właśnie dlatego postanowiliśmy opracować artykuł, na bazie którego łatwiej będzie się posługiwać przepisami prawa osobom, które w codzienności nie mają z nimi kontaktu. Mowa o właściwym sporządzaniu dokumentów.

Umowa darowizny

Dokument określający przekazanie darowizny to jedna z najczęściej sporządzanych umów w społeczeństwie. Okazuje się, że nieodpłatną część majątku przekazuje coraz więcej osób, niekoniecznie zachowując formę aktu notarialnego, co jest dozwoloną praktyką. Umowa darowizny powinna zawierać przede wszystkim określenie stron dokumentu oraz szczegółowy opis przedmiotu, którego własność jest przekazywana obdarowywanemu. Dodatkowo warto zawrzeć zapis, że właściciel majątku ma prawo do dysponowania nim i nie nabył go on w drodze nielegalnych transakcji.

Wypowiedzenie umowy o pracę

Bardzo często pracownicy dają się oszukać swojemu szefostwu podpisując źle sformułowane wypowiedzenie umowy. Na bazie niedokładnie sformułowanego dokumentu bardzo ciężko jest dochodzić swoich roszczeń, ponieważ może okazać się, że poprzez złożenie podpisu całkowicie się ich zrzekliśmy. Oczywiście takie praktyki są nielegalne, jednakże warto zwracać uwagę, czy podpisywany dokument ściśle określa przyczynę zwolnienia, a także informację o zachowaniu okresu wypowiedzenia.

1 Comment

  1. Jeszcze nie miałem okazji podpisywać darowizny.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*