Wyjazdy zagraniczne a kwestia diety

Wyjazdy poza granice kraju w celach związanych z pracą zawsze podlegają dietom i naprawdę warto jest o tym pamiętać i przypominać pracodawcom, którzy nierzadko zapominają o tym fakcie. Rozliczenia diet występują w oparciu o kilka czynników, które to umożliwiają dokładną wycenę poborów. Dziś opiszemy mechanizm związany z dietami w praktyce.

 

Od czego zależy wysokość diety?

 

Dieta przysługuje każdemu, kto choćby na godzinę opuścił kraj w celach związanych z pracą. Naturalnie im dłużej, tym wysokość diety jest wyższa. Podstawą do rozliczeń jest kraj, w którym to znajduje się osoba wykonująca pracę. Każdy z krajów ma odpowiednie stawki na podstawie której to ustala się stawkę dobową opierając się na obecnych przepisach. Ponadto drugim ważnym czynnikiem jest już wspomniany wcześniej czas spędzony w danym miejscu. Na jego podstawie wyliczamy diety zagraniczne w trzech wymiarach dobowych. Pierwszy próg to do ośmiu godzin w danym miejscu. Wtedy można liczyć na jedną trzecią stawki dobowej. Drugim progiem jest okoliczność przebywania powyżej ośmiu, ale mniej niż dwunastu godzin. W takim przypadku przysługuje połowa stawki. Pełna stawka może zostać naliczona w przypadku spędzenia powyżej dwunastu godzin na terenie danego kraju.

 

Inne zwroty kosztów

 

Ponadto każdy, kto nie jest kierowcą zawodowym lub nie prowadzi pojazdu służbowego, w którym to znajduje się paliwo firmy, może również otrzymać zwrot kosztów podróży wynikających z korzystania z komunikacji publicznej lub własnego auta. Należy również wspomnieć o konieczności zapewnienia noclegu lub zwrocie jego kosztów.

2 Comments

  1. Jestem księgową w niewielkiej firmie działającej na terenie trzech krajów, u nas dieta to świętość

  2. Należy pilnować diet, to ponad sto złotych dziennie

Leave a comment

Your email address will not be published.


*