Bądź gotowy na zwolnienie z pracy

Bądź gotowy na zwolnienie z pracy

Dorosłe życie uczy, że w codzienności nie ma nic pewnego. To stwierdzenie dotyczy także pracy, którą na co dzień wykonujemy.

Warto więc przygotować się na ewentualność utraty zatrudnienia i już dziś dowiedzieć się, na jakich warunkach możemy stracić pracę. Istnieją bowiem dwie, najpopularniejsze formy zwalniania pracowników. Należą do nich wypowiedzenie umowy o pracę oraz rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Co jest związane z każdą z nich?

Porozumienie

Jedną z form ustania stosunku pracy jest jej rozwiązanie na mocy porozumienia stron. Jest to bardzo wygodny sposób, ze względu na możliwość wystąpienia z wnioskiem zwolnienia zarówno ze strony pracownika, jak i pracodawcy. Podpisywany wówczas dokument oznacza zazwyczaj, że stosunek pracy ustaje wraz z dniem jego wystawienia, chyba że strony wskazały inaczej. Jest bowiem możliwość, by rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron ustało nawet po roku podpisania dokumentu. Wystarczy odpowiednia klauzula, by zwolnienie miało umocowanie prawne.

Wypowiedzenie

W przypadku drugiej formy ustania stosunku pracy mówimy o inicjatywie podejmowanej jedynie przez pracodawcę. To on ma prawo wypowiedzieć nam umowę o pracę. Warto więc sprawdzić w wyszukiwarce hasło wypowiedzenie umowy o pracę wzór by dowiedzieć się dokładnie, jak powinien wyglądać dotyczący nas dokument. Zaletą tej formy zwolnienia jest fakt, iż pracownikowi przysługuje okres wypowiedzenia umowy o pracę zależny od stażu pracy. Może to być nawet do 3 miesięcy.

2 Comments

  1. Dostałam wypowiedzenie. Trzymajcie kciuki!

  2. Przydatne informacje!

Leave a comment

Your email address will not be published.


*