Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony – terminy

W polskim systemie prawnym istnieje podział na umowy o pracę na czas określony i nieokreślony. Zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy Kodeks Pracy określiły precyzyjnie terminy obowiązujące w przypadku wypowiedzenia okresowej umowy o pracę, który to okres zależy przede wszystkim od rodzaju umowy i okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Umowa na czas określony nie może być dłuższa w sumie niż 33 miesiące i nie można zawierać takiej częściej niż 3 razy. Istnieje jeszcze umowa na okres próbny (coraz rzadziej spotykana), nie trwająca zgodnie z prawem dłużej niż 3 miesiące. Umową na czas określony jest tez ta na czas zastępstwa.

Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony?

Art. 36 Kodeksu Pracy wskazuje na okres wypowiedzenia umowy na czas określony, uzależniając go od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Wynosi on:

– 14 dni przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy,

– 1 miesiąc przy zatrudnieniu minimum 6 miesięcy,

– 3 miesiące jeśli pracownik był zatrudniony minimum 3 lata.

Nie maja tu znaczenia ewentualne przerwy w zatrudnieniu – okres są sumowane.

Dla umów zawartych na określony czas przed nowelizacją, tj. lutym 2016r. obowiązują stare przepisy dotyczące wypowiedzenia. Niebawem problem rozwiąże się sam, bo terminowe umowy na starych zasadach przejdą w 2019r. do lamusa i obowiązywały będą tylko opisane terminy wypowiedzenia umowy na czas określony.

2 Comments

  1. Niby jasne są te terminy ale chyba w przypadku umów na okres próbny czas wypowiedzenia jest krótszy?

  2. Pracownicy powinni zapamiętać te terminy bo coraz trudniej rozstać się z pracodawca polubownie, np. za porozumieniem stron. Terminy te pozwalają zakończyć jeden etap w życie, zwykle na korzyść kolejnej pracy, zwykle z lepszymi warunkami, głównie jeśli mowa o wynagrodzeniu bo o to chyba chodzi przy zmianach?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*