Podatek od spadku, darowizny.

Stawki podatku od spadków i darowizn sięgają nawet 20 proc. Jest to sporo i kwoty te, niestety pochłaniają znaczną część spadku. Są jednak sytuacje, w których podatku wcale nie trzeba płacić. Trzeba spełnić tylko kilka warunków i dokonać kilku formalności.

 

Rodzina zwolniony z obowiązku płacenia podatku od darowizny i spadku.

 

Jak czas temu nowe prawo zwolniło z podatku od darowizny i spadków najbliższą rodzinę.

Jako najbliższą rodzinę rozumiemy tutaj małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuki, pasierbów, ojczyma, macochę i rodzeństwo.

W sytuacji gdyby jednak rodzice chcieli przekazać mieszkanie córce i zięciowi, ten musi już odprowadzić podatek od darowizny.

 

Formalności

 

Jeśli sytuacja tyczy nieruchomości wystarczy tylko udać się do notariusza, który sporządzi stosowne akty. Trzeba jednak pamiętać, iż darowanego zobowiązuje 5 letni okres zamieszkiwania danej nieruchomości. W tym czasie nie może jej sprzedać czy zamienić na inną oraz wynajmować.

 

W pozostałych sytuacjach Jeśli spadek bądź darowizna od najbliższych mają być zwolnione od podatku, trzeba je zgłosić „właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego”  poprzez formularz – SD-Z2. na którego złożenie mamy 6 m. Po tym okresie zwolnienie z podatku nie obowiązuje.

2 Comments

  1. moi rodzice mi przepisali mieszkanie w akcie darowizny i to jest chyba najlepszy sposób

  2. Dostałem spadek po babci i przyznam, że byłem mile zaskoczony jak się okazało, że wcale nie muszę płacić podatku.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*